بهترین مطالب اموزشی

در آیه 103 سوره نساء آمده است: «نماز عبادت واجب مسلمانان در وقت مناسب است».
برای اینکه نمازمان مستجاب شود باید آن را درست بخوانیم. در عبادت ما نیز ممکن است اشتباه شود. آیا می توان کاستی های نماز را اصلاح کرد؟
پیامبر ما حضرت محمد (ص) در یکی از احادیث خود می فرماید: اگر خوب باشد (به سرزمینش بخوان) همه اعمالش نیکو می شود و اگر بد باشد (نخوانده) همه اعمالش بد می شود. برای اینکه نمازمان مستجاب شود باید آن را درست بخوانیم. در عبادت ما نیز ممکن است اشتباه شود. آیا می توان کاستی های نماز را اصلاح کرد؟ چگونه در سفر نماز بخوانیم؟ این سؤالات و سؤالات دیگر مربوط به نماز را برای امام خطیب مسجد جامع شهرک راویل حضرت بیکبایف فرستادیم.
- حضرت، خواهر بزرگی می فرماید: «تا آنجا که می دانم می نشینم و نماز می خوانم. اگر رویه های خاصی داشته باشد چه؟ شک دارم که نمازم قبول شود.» دوست دارم نصیحت شما را بشنوم.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: نماز نشسته ممکن است متفاوت باشد. شخصی آن را می خواند، اما به دلایل مختلف نمی تواند سجده کند. اگر نماز بخواند و بتواند رکوع را بخواند، مرحله به مرحله انجام می دهد و قبل از رفتن به سجده روی صندلی می نشیند و سجده را به صورت اشاره انجام می دهد. اگر اصلا نمی تواند بایستد و بخواند، می نشیند. رکوع کمتر و سجده کمتر. به این ترتیب با اشاره نماز می خواند.
- آیا فقط فریضه نماز در عجله جایز است؟
- وقتي عاجل باشد، وقتي بايد بروي، فقط مي تواني فرياد بخواني. تکلیف او نسبت به خداوند متعال سقوط کرده است. با این حال، نباید به آن عادت کرد. خواندن نماز همراه با سنت لازم است.
- آیا مردان با پیراهن آستین کوتاه مجازند نماز بخوانند؟
- مجاز است، فقط اگر آستین بلند باشد بهتر است.
"در مورد سقف چطور؟"
- نماز بدون سقف صحیح است، اما همانطور که قبلاً گفتم بهتر است آن را بپوشید و نماز بخوانید. از نظر علما، زینت نماز از سه جامه تشکیل شده است: یکی پوشاننده قسمت پایین، دیگری پوشاننده بدن و سومی پوشاننده سر.
- چرا نماز خواندن در مقابل آینه حرام است؟
مرد خود را در آینه می بیند و سجده می کند. این نیز یک کار زشت محسوب می شود.
- آیا درست است که در یک چشم به هم زدن نماز خواندن جایز نیست؟
- در واقع خواندن بدون پلک زدن سنت است. تسلیم شدن در برابر احساسات و بستن ذهن به نماز جایز است.

- بلند كردن يك انگشت هنگام خواندن دعاي عطايات به چه معناست؟ یکی هم می گوید باید انگشتت را تکان بدهی و سر شیطان را بزنی.

- پیامبر ما حضرت محمد (ص) واقعاً انگشتش را بالا برد. دانشمندان تفسیرهای متفاوتی از زمان مطرح شدن آن دارند. به قول علمای فرقه ای ما وقتی کلمه شهید را می گویید انگشتتان را بلند می کنید. اما این حدیث که می توانید آن را تکان دهید و به سر شیطان بزنید صحیح نیست و نیازی به تکیه بر آن نیست.

نماز مسافر را هم توضیح دهید.

- کسى که در حدود صد فرسنگ از خانه او فاصله داشته باشد، مهمان محسوب مى شود و نمازهاى چهار رکعتى را دو رکعتى به جا مى آورد. همچنین در مواقعی که عجله ندارد سنت خود را می خواند. ترک ختنه در صورت عجله جایز است.

- حرکات در نماز به چه معناست؟

- معنی و حکمت دقیق آن را نمی توانیم بدانیم. این عبادت ما از خداست. و فقط خدا می داند. منظور از سجده، خشوع در برابر اوست.

- چرا نماز به زبان عربی خوانده می شود؟

«به همین دلیل است. نماز به زبان عربی خوانده می شود تا نماز همه مسلمانان یکسان باشد. اگر هر کس آن را به زبان خود بخواند، تفاوت های زیادی وجود دارد. همچنین زبان قرآن و زبان پیامبر ماست.

«آیا در هنگام نماز بستن دهان با دهان جایز است؟»

دانشمندان ما می گویند که باید سعی کنیم وقتی دهان باز است باز نشود و اگر از قبل باز است باید با دست پوشانده شود.

- آیا نماز خواندن زن و مرد با هم واجب است؟

- اگر می خواهید به برکات جامعه برسید بهتر است با هم مطالعه کنید، زیرا نماز عامه بیست و هفت درجه بالاتر از تلاوت به تنهایی است.

- اگر از تعداد رکعت های نماز گیج شوید چه؟

در این صورت سجده می کنید». سجده ای است که برای رفع عیوب نماز انجام می شود. اگر شک دارید که در رکعت سوم یا چهارم هستید، اگر به رکعت چهارم تمایل دارید، باید نماز را با قرار دادن آن به عنوان رکعت چهارم تمام کنید. اگر دلت به هیچ کدام نچسبید، رکعت صغیره یعنی رکعت سوم را می گیرید و به نماز ادامه می دهید. و بعد سجده سهو می کنی. برای این کار باید بعد از خواندن عطایه سلام کرد و دو سجده کرد و عطایات را خواند و سلام کرد.

- سجده شکر در چه صورت باید انجام شود؟

- علمای فرقه ای ما در این باره دو نظر متفاوت دارند. ابوحنیفه می گوید سجده نیست فقط نماز است. و شاگردانش می گویند که بر اساس برخی از احادیث پیامبر ما، رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: «اگر از رسولش بشارت بیاید، وضو می گیرد و طبق قبله سجده خواهد کرد». وقتی بشارت به انسان می رسد، می تواند به شکرانه خداوند سجده کند.

«سجده قرائت چیست؟

- چهارده آیه سجده در قرآن وجود دارد. اگر آن آیات را در نماز یا در حال تلاوت قرآن بخواند، باید سجده کند.

«نماز باید جمع شود و اگر روشن باشد شیاطین در آن نماز می خوانند». آیا این فقط یک افسانه نیست؟

- باید نماز را جمع کرد، ولی شیاطین را از نماز باز ندارند، بلکه برای پاک نگه داشتن آنها. از سوی دیگر مساجد فرش جمع نمی کنند، بلکه پهن شده اند.

«آیا شیاطین نماز می خوانند؟»

- شیاطین و شیاطین یکی هستند، فقط شیاطین را کافر می گویند. شیاطین ایمانی هستند که واقعاً دعا می کنند. از سوی دیگر، شیطان با نمازگزاران مداخله می کند و سعی می کند آنها را از عبادت دور نگه دارد.

- چرا سه مرتبه لغو نماز جمعه جایز نیست؟

- در حدیثی از پیامبر ما (ص) آمده است که هر که سه بار متوالی بی دلیل و بی عذر به نماز جمعه نرود، حق تعالی بر قلبش مهر می زند، یعنی رستگار نمی شود. این شخص ممکن است از دین روی برگرداند.

- حدیثی هم هست که می گوید بدترین چیزی که دزد می تواند از نمازش بدزدد. اینجا از کی حرف میزنی؟

- به کسى که سر به پهلو نماز مى خواند گفته مى شود. نماز را باطل نمی کند ولی مکروه است. اگر با بدن بچرخد، نمازش صحیح نیست، زیرا وقتی به قبله نگاه می کند، برگشتن جایز نیست.

"آیا اگر زخم خونریزی کند خونریزی می شکند؟"

- وضو شرط صحت نماز است پس باید به آن هم توجه کنیم. اگر خونریزی باشد واقعاً وضو خراب است. اگر فقط یک قطره خون بیرون بیاید و سرازیر نشود، وضوی ما به هم نمی خورد.

- آیا بعد از کوتاه کردن ناخن باید وضو را تجدید کرد؟

- نه کوتاه کردن ناخن و نه تراشیدن، وضو را خراب نمی کند.

Тулырак: http://baltaci.ru/news/din-%D2%BB%D3%99m-tormyish/namazga-byle-21-sorauga-avap-nrs-yaryy-m-nrs-yaramyy
در حدیثی آمده است: «پنج نماز یومیه و نماز جمعه با پرهیز از گناهان کبیره، گناهان صغیره ای که بین آنهاست تا جمعه دوم بخشیده می شود».

نماز عبادت حق تعالی است به طور قطعی با ذهن و جسم.

بر هر مؤمنی واجب است پنج بار نماز بخواند. نماز صبح و عصر و عصر و مغرب و عشا است. اقامه نماز جمعه به جای نماز جمعه در منزل واجب است.

اقامه نماز عید در روزهای گیت فطر و عید قربان و همچنین نماز وتر بعد از نماز عصر واجب است.

خواندن نماز تراویح بعد از نماز عصر تا نماز وتر در ماه رمضان سنت است. از دیگر نمازهای نافله (اضافه) مستحبی است.

نماز میت بر میت واجب است. «فرض کفایه»فردی است که اگر یک یا چند نفر از دنیا بروند، جایز است، عبادات اسلام را می نویسد.

+ نوشته شده در پنج شنبه دوازدهم اسفند 1400 ساعت 14:41 توسط شهرام دارایی بدون نظر