بهترین مطالب اموزشی

خداوند متعال در سوره مؤمنون نمازگزاران را بشارت می دهد: «کسانی که نماز را به جا می آورند صاحب میراث بزرگی هستند. همه تلاش می کنند تا این عبادت را بدون نقص و درست انجام دهند. اما با وجود اینکه به نظر می رسد احکام نماز را می دانیم، اغلب سؤالاتی در مورد آن ایجاد می شود. چنین سوالاتی اغلب توسط خوانندگان روزنامه ما نیز مطرح می شود. ما آنها را به امام خطیب مسجد اومت، راویل حضرت بیکبایف فرستادیم.
- راویل حضرت اگر احساس کردی در نماز اشتباه کرده ای چه باید کرد؟ مثلاً گاهی فراموش می کند چند رکعت می خوانی
... البته اول از همه به قلب خود نگاه کنید. اگر نمی دانید دومی یا سومی رضایت بخش است، به این بستگی دارد که با کدام یک راحت تر هستید. اگر به یک طرف خم نشود، طرف دیگر را می گیرید. و در آخر سجده می کنی.
- به چه معناست و چگونه انجام می شود؟
- سجده برای اصلاح اشتباه در نماز است. پس از تمام شدن نماز و ادای صلوات، دو سجده و سپس عتبات و صلوات خوانده می شود.
- اگر کسى در نماز چهار رکعتى اشتباه کند و بدون نشستن بر قاعده اول، به یاد بیاورد که در این میان اشتباه کرده است، چطور؟
- در این صورت دو حکم است: اگر زانوهایش صاف نباشد به قاعده برمی گردد و عطایات را می خواند و در آخر سجده نمی کند. اگر زانوهایش صاف شد و به فک نزدیک شد، به قاعده برنمی‌گردد، برمی‌خیزد و شروع به خواندن رکعت سوم می‌کند. قانون قبلی هم همینطور. در آخر نماز به سجده می رود.
- چرا در وضو باید هر عضو را سه بار شست؟
«پیامبر ما این کار را می کرد، اما زمانی بود که فقط به دلیل کمبود آب می توانست وضو بگیرد». دانشمندان معتقدند که چنین وضویی نیز صحیح است. و طبق ختنه سه مرتبه شستن لازم است.
- اگر ترتیب وضو به دلیل فراموشی تغییر کند صحیح است؟
«به همین دلیل است.
"چرا جلوی آینه نماز نمی خوانیم؟"
بالاخره خودت را آنجا می بینی و یک جورهایی انگار سجده می کنی». حتی لازم نیست وقتی یک نفر جلوی شما به شما خیره شده است بخوانید، مثل این است که در حال سجده است. اگر آن شخص پشت سر شما نشسته است، بخوانید. اگر اتاق دیگری وجود ندارد، آن را با یک آینه بپوشانید یا چیزی شبیه صندلی در طرف مقابل بخوانید.
اگر گذشتن از نمازگزار گناه کبیره است...
حديثي هم دارد: «اگر کسي که به نمازگزار مي آيد بداند اين چه گناهي است، چهل بار صبر کند». راویان این حدیث گفته اند: «نمی دانم پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم درباره روز و ماه و سال چه گفته است». لذا علما به این نکته اشاره می کنند که گناه کبیره است. ما هم سعی کنیم در مکان های شلوغ نماز نخوانیم. سنت است که حجاب را در برابر کسانی که نماز می خوانند قبل از آن گناه کند. یک چوب با طول یک بازو و عرض یک انگشت نیز برای پرده مناسب است. همچنین می توانید یک صندلی یا کیف را جلوی خود قرار دهید تا افراد بتوانند در اطراف قدم بزنند.
«آیا با چشم بسته نماز خواندن جایز است؟»
- چشم بستن و نماز خواندن برای اینکه در عبادت سایر ادیان مانند آنها نباشد مکروه است.
«وقتی آدم با صمیمیت می‌خواند، می‌توان چشم‌هایش را بست...
» اما بهتر است بسته نشود.
- اگر در هنگام نماز افکار خارجی به ذهن متبادر شود آیا نماز قبول است؟
- مهم این است که صمیمانه دعا کنید و فراموش نکنید که در برابر خدا ایستاده اید. ثواب نماز فقط در جمع كردن دلها نيست بلكه در انجام حركات آن است.
- آیا تسبیح بعد از نماز واجب است؟
«ثواب تسبیح بسیار است». پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: او می گوید اگر قبلاً گناه کرده بود آمرزیده می شد. ما نباید از این پاداش محروم باشیم.
- اگر یکی از نمازها از بین رفت، اول آن را بخوانم یا وقتش است؟
«اگر مثلاً نماز عصر دارید و نماز دوم دارید، اول آن را می خوانید و بعد در عصر می خوانید». اگر برای نماز عصر وقت زیادی نمانده، باید اول آن را بخواند و بعد دومی را که از بین می رود. مهمتر از همه، شما باید اول توبه کنید. از خداوند متعال طلب مغفرت می کنید و او قصد دارد دیگر نماز را ترک نکند.

+ نوشته شده در پنج شنبه دوازدهم اسفند 1400 ساعت 14:45 توسط شهرام دارایی بدون نظر